Z roku na rok mamy w Polsce coraz mniej jeży. Są rozjeżdżane, trute, zagryzane i pozbawiane miejsc, w których mogą bezpiecznie przetrwać zimę. Zwłaszcza zima dla wielu z nich bywa decydująca. Jeśli zostaną wybudzone z zimowego snu mają minimalne szanse na przeżycie. Dlatego warto dla jeży tworzyć proste i tanie lecz bezpieczne domki.
We wtorek 10 listopada o godz. 11.00 na Placu Zamkowym w Warszawie Fundacja Ekologiczna ARKA inauguruje ogólnopolską akcję ''KUP DESKĘ''. Podczas akcji uczniowie z warszawskich szkół podstawowych dowiedzą się jak pomagać jeżom i zbudują dla nich specjalny domek.
Jeże żyją blisko człowieka. Nauka szacunku dla dzikich zwierząt może rozpocząć się właśnie od nich. Dlatego za drobne kwoty zbierane poprzez www.kupdeske.pl Fundacja Ekologiczna Arka będzie mogła budować domki dla jeży z uczniami i przedszkolakami. To przy twórczej pracy młodzi będą poznawać wiadomości o jeżach tak, aby jak najlepiej wykonać domek i znaleźć dla niego, jak najlepsze miejsce. Pierwsze warsztaty Fundacja Ekologiczna ARKA zorganizowała w Szkole Waldorfskiej w Bielsku-Białej.
Na www.kupdeske.pl jest także instrukcja jak samemu zbudować upcyklingowy domek dla jeża (autor: Karina Haczek). W ramach akcji ARKA opiekuje się już kilkunastoma jeżami, które są w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt MYSIKRÓLIK w Bielsku-Białej.
W tym roku ARKA przeprowadziła już 160 warsztatów w śląskich szkołach w ramach projektu „Jeż fajny zwierz”.
Dlaczego trzeba chronić jeże?
• Są pod ścisłą ochroną gatunkową, a więc każdy z nas powinien natychmiast udzielić pomocy zwierzętom, które cierpią i są czasowo niezdolne do samodzielnego życia na wolności.
• Zmniejszają ilość szkodników i oczyszczają otoczenie człowieka, zjadając małe myszy i szczury, chrząszcze, gąsienice, krocionogi, pająki i robaki, ślimaki (nagie i z muszlą), płazy i gady oraz nieżywe zwierzęta.
• Stają się przedmiotem hodowli, handlu i przetrzymywania w niewoli.
• Są zagryzane przez psy spuszczane ze smyczy, które wykopują je z zimowych legowisk.
• Ogrody prywatne i miejskie parki stają się dla nich coraz mniej gościnne, bo brakuje w nich dzikich zarośli, sterty liści i gałęzi, w których mogą mieć kryjówki.
• Zjadając nieżywe myszy czy ślimaki, celowo trute przez człowieka jako szkodniki, jeże także padają ofiarą takich praktyk.
Kontakt: Wojciech Owczarz, Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. 609 267 020
Link do strony artykułu: https://cafe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/kup-deske-dla-jeza